• Dajans Reklam Ajansı City Guide Bursa

ÖNCE

Bursa’nın uluslararası statüde ilk 5 yıldızlı oteli Hilton Bursa Convention Center&SPA, Bursa’nın prestij simgelerinden biri olmanın daha da ötesine geçip, Bursa’da turizm sektörüne yeni bir soluk getirmeyi misyon edinmişti. Pazardan pay almayı değil pazarı büyütmeyi, Bursa’nın “marka” değerini yükseltmeyi hedefliyordu. Bu hedefi gerçekleştirmenin önemli adımlarından biri Bursa’da ilkleri yapmak, Bursa’ya değer katmaktı. O ilk ne olabilirdi?

ÇÖZÜM

Tarihi ve doğal güzelliklerle dolu bir şehri ziyaretçilerine her yönüyle gösterebilmek için Bursa'nın ilk şehir rehberi hazırlandı. İçerik kent mirasına hakim bir editör tarafından oluşturuldu. Rehberde kullanılan fotoğraflar, ünlü fotoğraf sanatçıları F. Özenbaş ve R. Ertekin’in arşivlerinden, Büyükşehir Belediyesi’nin galerilerinden tek tek seçildi. Rehberde Bursa’nın tarihi, kültür-sanat etkinlikleri, parkları, müzeleri, camileri, hanları, türbeleri, kaleleri, turistik tarihi mekanları, hamamları, sokaklarının yanı sıra önemli restoran ve kafeleri, alışveriş noktalarına yer verildi ve tüm bu yerleri gösteren bir harita kullanıldı.

SONRA

Rehber, Hilton Bursa’ya gelen tüm misafirlerin ellerinden düşürmedikleri bir kaynak haline geldi. Şehrin farklı noktalarına dağılan Hilton misafirlerinin elinde rehberi görenler, bu rehberi nereden temin ettiklerini sorduklarında Hilton Bursa yanıtını aldılar ve otele gelip rehber almak istediklerini belirttiler. Bursa Büyükşehir Belediyesi böyle kapsamlı bir çalışma gerçekleştirdikleri için Hilton Bursa ailesine teşekkürlerini iletti. Rehberde bulunan mekan ve firmalardan ziyaretçi sayılarının arttığına dair geri bildirimler alındı.